Mint az FJ Dynamics GNSS és lézerszkenner eszközeinek a forgalmazói, meghívást kaptunk a cég fejlesztőközpontjában, Shenzhenben megtartott első ilyen jellegű, forgalmazóknak és fejlesztőknek tartott konferenciájára. Az együttműködés és az innováció jegyében öt kontinensről közel 300 kereskedő és partner gyűlt össze az FJ Dynamics globális rendezvényén, hogy szemtanúi legyenek a precíziós mezőgazdaság, a térinformatikai, a digitális építés és az AI-alapú tereprendezési automatizálás jövőjének.
Jelen cikk az FJ Dynamics 2025 február 15-18. között Kínában megtartott globális értékesítői konferenciájáról fog szólni, az ott elhangzott információkról és újításokról. A városról, valamint az általunk tapasztaltakról egy későbbi, személyesebb bejegyzésben lesz szó.
FJ Dynamics dióhéjban
Az FJ Dynamics egy kínai vállalat, amelynek küldetése, hogy a leginkább munkaigényes iparágakat hozzáférhető technológiai megoldásokkal lássa el. Kutatás-fejlesztési és üzemeltetési központjai több mint 10 különböző régióban és országban találhatók, beleértve Szingapúrt, Svédországot, Hongkongot és a kínai szárazföldet. A legnagyobb központ ezek közül a Kína déli részén fekvő Shenzhen városában található. A cég elkötelezett a munkafolyamatok egyszerűsítése, a termelékenység növelése és a fejlett technológia demokratizálása iránt olyan iparágakban, mint a mezőgazdaság, zöldterület-fenntartás, a digitális építés és a földmérés világszerte.
A cégnek több nagyobb, egymással részben átfedésben levő divíziója van:
mezőgazdasági gépvezérlés: ez volt a cég első és mindmáig a legjelentősebb fejlesztési ága. Különösen jó ár-érték arányú megoldásokat tudnak kínálni a régebbi (pl. MTZ) traktorokhoz és az újabb CAN-bus rendszerekkel felszerelt gépekhez is. Nagyságrendi ugrást tudnak így elérni a precíziós gazdálkodás felé nyitó gazdák, különösen, hogy a különböző adapterek, pl. permetező, vagy földgyalu integrálása is lehetséges a rendszerbe.
építőipari gépvezérlés: adta magát, hogy ha a mezőgazdasági gépeket fel tudták okosítani, akkor jöhet az építőipar is. Kotrók, dózerek, gréderek a célközönség, szintén az öregebb gépektől a legújabbakig. Itt már nagyobb az átfedés az általunk forgalmazott műszerekkel, ugyanis ezeknél a munkagépeknél a nagy precizitás miatt szükséges egy saját GNSS bázis kihelyezése. Ilyenkor ugyanazokat az antennákat is szoftvert használják, mint amiket geodéziai célra is alkalmazunk. A hazai forgalmazója a technológiának egyébként partnercégünk, a Digitas Kft. Zsámbékról, akinek érdekes lehet, keresse őket bizalommal.
GNSS technológia: ez már a mi portfóliónk egyik része, komplex megoldásokat kínálnak mind a rover, mind a bázis oldalon. Jelenleg három műszert tartalmaz a portfólió, amiből mindenki számára találunk ár-érték arányban megfelelő eszközt. Ezen kívül többféle megoldást kínál a cég saját CORS bázisállomások telepítéséhez is.
SLAM technológia: a kézi lézerszkennerek jelentik a másik felét a portfóliónknak, talán ez a legfiatalabb, de robbanásszerűen fejlődő ágazata mind az FJD-nek, mind a szakmának. A kínálat jelenleg két szkennerből áll, valamint egy igen sokoldalú feldolgozó szoftverből. Az opcionális kiegészítők használatával, valamint a GNSS vevők integrálásával azonban újabb és újabb felhasználási területek felé lehet nyitni a technológia használatával.
Légi térképezés: itthon kissé háttérbe szorult az egész ágazat, de ettől még a az FJD portfóliójában található nagy méretetarányú térképezéshez alkalmazható nagyon jó értékekkel bíró „klasszikus” légikamera, amelynek hamarosan jön a továbbfejlesztett változata is.
Zöldterület-fenntartás: a terület, ahol minden a GNSS és SLAM által irányított önműködő robotokról szól. Sokféle gépet találunk itt, közös jellemzőjük, hogy a GNSS technológiát használva autonóm módon képes a munkát elvégezni, valamint akkumulátor használatával jelentősen halkabb, mint egy belső égésű megfelelője. Van a kínálatban zero-turn félautomata fűnyíró, amire még rá tud ülni a kezelőszemélyzet, de teljesen automata fűnyírók is kaphatóak az otthoni felhasználástól az ipari méretekig, létezik focipálya felfestő gép, valamint a kettő egyesülése, amely füvet nyír és fel is festi utána a pályát.
Shenzhen
1. Története és alapítása
Shenzhen (深圳) egy dinamikusan fejlődő kínai metropolisz Guangdong tartomány déli részén, Hongkong közvetlen szomszédságában. Shenzhen területe jelenleg1997,47 km², ami nagyjából Budapest területének a kétszerese. A várost hegyek és folyók is tagolják, és számos természetvédelmi terület található a környékén, például a Wutong-hegy és a Dapeng-félsziget, de a modern felhőkarcolók és a sűrűn lakott városi területek dominálják.
A város korábban egy kis halászfalu volt, de 1979-ben Deng Xiaoping vezetésével a kínai kormány különleges gazdasági övezetté (Special Economic Zone – SEZ) nyilvánította, hogy a piacgazdaság elemeit tesztelje Kínában. Ez az intézkedés hatalmas befektetéseket és technológiai innovációt vonzott, így Shenzhen a világ egyik leggyorsabban fejlődő városává vált.
2. Shenzhen, mint high-tech központ
Shenzhen ma Kína egyik legfontosabb high-tech és innovációs központja, amelyet gyakran az „Ázsia Szilícium-völgyeként” emlegetnek. A város különösen erős a következő iparágakban:
Telekommunikáció és elektronika (Huawei, ZTE, Oneplus)
Mesterséges intelligencia és robotika (DJI, UBTECH Robotics)
Fintech és digitális fizetési rendszerek (Tencent, WeChat Pay)
Elektromos járművek és akkumulátortechnológia (BYD, CATL)
Okosváros-technológiák és IoT megoldások
Shenzhen számos technológiai park otthona, ezek a helyszínek több ezer startupnak és multinacionális vállalatnak biztosítanak kutatás-fejlesztési környezetet. Kína egyik leginnovatívabb és legmodernebb városaként Shenzhen folyamatosan vonzza a globális tőkét, a tehetségeket és a fejlett iparágakat, megalapozva ezzel Kína technológiai jövőjét.
3. Demográfiai adatok
Shenzhen népessége 2023-ban meghaladta a 17 millió főt, és tovább növekszik. A város lakossága rendkívül fiatal és dinamikus:
Átlagéletkor: kb. 30 év
Urbanizációs arány: közel 100%
Bevándorlás: Shenzhen lakosságának nagy része más kínai tartományokból érkezett dolgozni, ami hozzájárult a város gyors fejlődéséhez.
Rövid áttekintő után térjünk is rá a rendezvényre. Nagy szerencsénkre Budapest és Shenzhen között a Hainan Airlines indít közvetlen járatokat, így 11 órányi repülőút után érkeztünk meg magyar idő szerint este 10-kor, ottani idő szerint viszont már reggel hatkor. A szervezők innen át is vették az irányítást, intézték a közlekedést, a szállást, az étkezést, úgyhogy a rendezvény egész ideje alatt csak az információkra kellett koncentrálnunk. Mivel mi szombaton érkeztünk, a hivatalos program pedig vasárnap kezdődött, így volt egy fél napunk kiheverni a jetlaget, valamint egy kicsit felfedezni a várost is magunknak
Első nap – konferencia
A rendezvénynek ezt a részét a cég központjában, a DAS Towerben tartották meg. A mottó a „Big Smart, Build Fast: Innovations Lead the Future” volt, amellyel a cég elkötelezte magát amellett, hogy az innovációk és az új ötletek kitalálása viszik előre a technológiát.
A konferencián az FJ Dynamics nyolc előadója osztotta meg, hogy a saját ágazata szempontjából a vállalatnak milyen téren van technológiai vezető szerepe az adott piacokon. Számos témakört érintettek, szó volt az AI-alapú alkalmazásokról, az automatizálásról és a digitalizációról ezekben a munkaigényes iparágakban. Az FJ Dynamics egyértelműen vezető helyen kíván lenni a képviselt szegmensekben, mindezt úgy, hogy a technológiai áttöréseket tudjon folyamatosan felmutatni.
Dr. James Wu, az FJ Dynamics alapítója és vezérigazgatója köszöntőjében a következőket mondta:
„Szervezetként az FJD folyamatosan fejlődik és átalakul, ahogy a partnereink is fejlődni és növekedni fognak velünk együtt. A közelmúltban az AI-technológiák, mint például a DeepSeek R1, óriási fejlődést értek el. Egy olyan figyelemre méltó korszakban élünk, amikor a robotika és az AI használata jelentősen meghatározza a termékfejlesztést. Ebben a korszakban lemaradunk, ha nem haladunk előre és nem tudunk lépést tartani. A jövőre nézve az FJD továbbra is az innováció és a fenntartható fejlődés ösztönzője lesz.„
„Minden piaci szegmensben vannak versenytársaink. Különösen Kínában sok vállalat hozzászokott az innováció helyett a másoláshoz és az utánzáshoz. Kerülik az innováció költségeit, inkább megvárják, amíg a technológia beérik, mielőtt rávetik magukat a piacra. Ilyen profitvezérelt társaságok mindenhol jelen vannak, különösen az GNSS-RTK és a mezőgazdasági gépvezérlés szektorában, ahol az alacsony költségű dömping már megszokottá vált.”
„Erről egy történet jut eszembe. Kenya afrikai síkságain hiénák és oroszlánok élnek. A hiénák a pusztuló tetemekkel táplálkozva maradnak életben. Az oroszlánok viszont csak élő prédára vadásznak. De amikor egy oroszlán megöregszik vagy megbetegszik, már nem tud vadászni, és végül magányos halállal néz szembe.”
„Tehát mit válasszunk: hiénák vagy oroszlánok? Én úgy döntöttem, hogy oroszlán leszek, még akkor is, ha ez magányos végzetet jelent!”
„Az FJD nem csak egy profitorientált cég. Amikor megalapítottam ezt a céget, az volt a célom, hogy innováción keresztül megváltoztassam a világot. Ezt persze bárki mondhatja – de vajon hányan tudnak igazán megfelelni ennek? Az idő eldönti, az eredmények magukért beszélnek.”
A megosztott témák között szerepeltek a cég legújabb GNSS-rendszerei, a pilóta nélküli farmkezelési megoldás, a LiDAR szkennerek, a robotfűnyírók és a partnerek minden az egyben felügyeleti platformja. Annak érdekében, hogy a résztvevők első kézből ismerhessék meg ezeket az újításokat, közel 100 eszközt mutattak be a helyszínen, amelyek az FJD legújabb eredményeit ismertették négy fő termékvonalon.
A szünetben a résztvevők belemerültek az FJD élvonalbeli megoldásaiba, és az élő eseményen felfedezték az FJD újonnan bevezetett termékportfóliójában az úttörő fejlesztéseket, amelyek közül nekünk, geodéziai felhasználásra az alábbiakat érdemes kiemelni:
Hivatalosan is debütált az FJD Trion S2 kézi LiDAR szkenner. Ez a korábbi S1 továbbfejlesztett verziója, sokkal kompaktabb (teljesen kábelmentes) kialakítással, egyedülálló ViO (Visual Odometry) kiegészítő technológiával – bővebben a ViO-ról pár bekezdéssel lejjebb -, amely az ingerszegényebb környezetben is pontosabb adatrögzítést tesz lehetővé. Kisebb súly és méret, nagyobb tudás, kedvező áron.
Az S2 mellett a már meglévő P1 is felszerelhető lesz robotkutyára.
A V1 antenna bázisként való használatához már nem csak Android, hanem iOS rendszerű telefon is alkalmazható.
A már meglévő V10i GNSS vevő képes lesz a beépített kamerával készített videóképből 3D pontfelhő előállítására.
A V10i GNSS vevőnek érkezik egy „kistestvére”, aV10a. Ez ugyanúgy képes lesz a vizuális kitűzésre, amikor élő kameraképen megmutatja a kitűzendő pont helyét, viszont a fotogrammetriai alapú pontmeghatározás nem lesz benne. Hamarosan nálunk is megtalálható lesz az eszköz a portfólióban.
A jelenlegi kínai ComNav és Unicore GNSS boardok mellett a cég elkezdte a belga illetőségű Septentrio alapú antennák fejlesztéseit is. A paraméterek szerint ezek az eszközök európai felhasználási területen még hatékonyabban tudják majd kivédeni az iononoszféra hibák okozta mérési anomáliákat.
Szoftverek terén sincs megállás, mind a szkennerekhez tartozó Trion Scan és Trion Model, mind a GNSS eszközöket vezérlő Trion Survey folyamatosan kapja az új funkciókat, de ezekről kicsit később lesz bővebben még szó.
A konferencián az FJD több hivatalos márkakereskedőt is elismerésben részesített a 2024-ben elért rekordértékesítések, innovatív marketingkampányok, kiemelkedő hozzájárulások, sikeres több termékcsalád közötti együttműködés és kivételes ügyfélszolgálat terén nyújtott kiváló teljesítményükért. A díjak a régi partnereket és az FJD piacát világszerte átformáló feltörekvő csillagokat is kiemelték.
Nagy öröm számunkra, hogy a 2024-es marketing tevékenységünkért a 3D Geosolutions Hungary Kft. Marketing Innovation Award díjban részesült.
Második nap – terepi bemutatók
A műszerek behatóbb teszteléséhez elhagytuk valamelyest Shenzhent, egy szomszédos „kisvárosba”, Huizhou-ba (kb. 6 millió lakos) utazott át a csapat. Itt már természetes közegükben lehetett az összes gépet és műszert megtekinteni. Ez azért volt hasznos, mert így alaposabban megnézhettük a CORS hálózat kialakítására is alkalmas GNSS vevőket, valamint a többi területtel eddig mi is csak katalógusokon és brosúrákon találkoztunk. Meglepően precízen dolgoznak például a cég automata fűnyírói, a pályafestő robot pedig elképesztő mintákat és formákat rajzolt a fűbe.
Rövid ebéd és utazás után kezdetét vette a tematikus konferencia, ahol a marketingesek helyét átvették az eszközöket fejlesztő mérnökök. Mi a szkenning szekcióba ültünk be értelemszerűen. Ismertették a SLAM technológia műszaki háttérét, az algoritmus működési elvét. Esettanulmányokat nézhettünk meg az egyes szkennerekkel, változatos körülmények között elvégzett munkákról, valamint néhány forgalmazó személyes tapasztalatairól is mesélt a világ számos pontjáról. Természetesen nem csak a műszerek bővülnek és fejlődnek, hanem a már eddig is nagyon sokoldalúan használható Trion Model feldolgozó szoftver fejlesztése is folyamatos. A teljesség igénye nélkül:
Folyamatosan fejlesztik a fakataszter modult
Bevezetik a 3D Gaussian Splatting megjelenítési módot, amellyel valósághűbb térmodellek hozhatóak létre, a mostani TIN hálóra alapuló módszerekhez képest.
Mesh térbeli adatokkal történő műveleteket tovább fejlesztik
Kézi lézerszkennerek használata egy beruházás előrehaladásának dokumentálására
Eddig a Trion Model PC-n kívül csak iPad-re volt elérhető – hamarosan azonban kellően erős Androidos tableten is használható lesz. Nagy segítség ez azoknak, akik más szoftverben dolgoznák fel a mérésüket, de a pontfelhő kialakításához, színezéséhez és georeferálásához szükségük lenne mobil megoldásra.
Tovább fejlődik az FJD Trion Cloud, amelyben még részletesebb pontfelhő-előnézetet oszthatunk meg munkatársainkkal, vagy a megrendelőnkkel.
Ezután egy igen tartalmas és hasznos tapasztalatcsere következett a fejlesztőmérnökökkel, mind a mind a SLAM, mind a GNSS oldalon. Utóbbiakkal hosszas egyeztetést követően minden remény megvan rá, hogy hamarosan az FJD antennái még stabilabban tudjanak működni rosszabb ionoszféra állapot mellett is.
Charon Chen (GNSS regionális EMEA vezetője); Mercsek Péter (3D Geosolutions Hungary Kft.); Zhengqing Xu (GNSS termékigazgató); Kun Wu (GNSS szupport); Váradi Attila (3D Geosolutions Hungary Kft.)
A nap szakmai részének zárásaként leteszteltük a hazai partnereink által is nagyon várt új Trion S2 Basic és Pro verzióját. A szkenner a Trion S1-es modellt váltja le, azonban annál sok tekintetben modernebb és okosabb eszközzel van dolgunk. A legfontosabb változás, hogy eltűnt a vállra vehető központi egység, a feldolgozás már a szkenner házába integráltan történik, az áramellátás pedig a P1-nél megismert, fogantyúba helyezett akkumulátorokról történik.. Ezen kívül kis mértékben változott a fej dőlésszöge, valamint a felülre integrált akciókamera mellé kapunk két plusz fotószenzort is. Ezekkel egyrészt már mérés közben színezi a Trion Scan applikáció a készülő pontfelhőt, valamint az S2 képes ezek segítségével az eszköz képes a piacon egyedülálló módon a ViO (Visual-Inertial Odometry) technológia használatára.
VIO – Visual-Inertial Odometry
A VIO (Visual-Inertial Odometry) egy helymeghatározási és mozgáskövetési technika, amely kamerák és inerciális mérőegységek (IMU-k) kombinációjával számítja ki egy objektum (például egy drón vagy AR/VR eszköz) térbeli pozícióját és orientációját.
Hogyan működik a VIO?
Vizuális adatok (Visual Odometry – VO)
Egy vagy több kamera folyamatosan rögzíti a környezetet.
Képkockánként felismeri és követi a jellegzetes pontokat (feature tracking).
A pontok mozgásából megbecsüli az eszköz elmozdulását.
Inerciális adatok (IMU – Inertial Measurement Unit)
A giroszkóp és gyorsulásmérő méri a szögsebességet és a gyorsulást.
Ezekből az adatokból kiszámítható a rövid távú mozgás és orientáció.
Fúzió az FJ Dynamics S2 esetén
Az IMU gyors, de hajlamos az elcsúszásra (drift), míg a vizuális adatok pontosabbak, de érzékenyek a rossz fényviszonyokra.
A két adatforrás kombinálása kiküszöböli az egyes módszerek hibáit, és pontos, folyamatos mozgáskövetést biztosít.
Miért hasznos a VIO?
✅ GPS nélkül is működik, ezért ideális zárt terekben.
✅ Gyors és pontos mozgáskövetés, különösen kis méretű eszközökben.
✅ Megbízhatóbb működés és leképezés felszíni formákban szegény mérési helyszínen (pl. autóút, szántóföld)
✅ Megbízhatóbb működés és leképezés ismétlődő alakzatokkal rendelkező mérési helyszínen (pl. alagút, folyosó, lépcsőház)
A VIO SLAM szkennerek közül jelenleg csak az FJ Dynamics S2-ben érhető el, de más területeken már bevált és hasznos fejlesztés. Különösen népszerű okosszemüvegekben (pl. Apple Vision Pro, Meta Quest), autonóm robotokban és drónokban, mert lehetővé teszi a pontos térbeli navigációt külső referencia nélkül.
A rendezvény szakmailag nagyon hasznos volt, eljutni Kínába pedig egy különleges lehetőség, amit ezúton is köszönünk a szervezőknek. Ritkán nyílik ennyire jó lehetőség mind a hazai, mind a nemzetközi értékesítő partnerekkel való párbeszédre és tapasztalatcserére. A résztvevők hozzáállásán is érződött, hogy hisznek az FJ Dynamics hitvallásában és nagy szerencse, hogy együtt tudjuk a fejlesztőkkel együtt tökéletesíteni a termékeket. Talán ez elsőre nem tűnik olyan nagy dolognak, de a mindennapi használatot nagyságrendekkel meg tudja könnyíteni, hogy a világ minden részéről érkező felhasználói javaslatokat a fejlesztők örömmel veszik és rendkívül rövid átfutási idővel rendszerint hozzá is adják az adott termékhez. A szervezők abszolút kitettek magukért, a vendéglátás első osztályú volt, a konyha az országnak ezen részén kimondottan jó. Amikor pedig úgy éreztük, hogy ezt nem lehet már tovább fokozni, a szakmai program megkoronázásaként tombola következett a záróvacsora végén. Az első nyeremények ajándékcsomagok voltak, azonban hamar emelték a tétet, pár Apple AirPods és Apple Watch után komplett gépvezérlés és GNSS vezérelt robotfűnyíró is sorsolásra került.
Mi sem jöttünk „üres kézzel”, egy különleges akcióval készültünk, amely a mostani, ionoszféra hibával terhelt időszakban különösen hasznos lehet. Ez a csomag tartalmaz:
1 db FJ Dynamics Trion V10i GNSS rovert, az E600 terepi vezérlővel, árboccal, Trion Survey szoftverrel, valamint
1 db FJ Dynamics Trion V10a GNSS antennát bázis szettel együtt
A V10i és a V10a sokoldalúan használható GNSS antennák, beépített 4G modemmel, dőlésérzékelővel. 1408 csatornán mind a 4 elérhető műholdrendszert – még a legújabb generációs BeiDou-t is – képesek venni. IP68 környezeti ellenállóság és hosszú üzemidő segíti az egész napos folyamatos mérést. 2 integrált kamerája segítségével mind a két antenna képes vizuális kitűzésre, a V10i viszont videó készítésével, fotogrammetriai úton is képes pontok bemérésére. A két műszer természetesen akár 2 teljes értékű roverként is használható, illetve teljes körűen kompatibilisek az összes FJ Dynamics SLAM szkennerrel, így GNSS támogatott mérési módot is egyszerűen lehet indítani.
Végezetül pedig egy összefoglaló gyári videó a rendezvényről! Köszönjük Nektek is a lehetőséget, ugyanis ha nem kedvelnétek a márka termékeit, mi sem tudnánk ott lenni a világ legnagyobb forgalmazói és fejlesztői között!
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom