Irányzás okulár nélkül a Trimble SX10-el
Többen – jogosan – nekem szögezték a kérdést a Trimble SX10 bemutatóján, hogyan is tud lenni teljes értékű mérőállomás távcső nélkül? Illetve pontosítva, távcsővel rendelkezik, azonban okulár valóban nincs, hiszen a távcső képét egy tengelyben elhelyezkedő, azaz koaxiális, kalibrált, 5MP-es kamera közvetíti felénk egy tablet kijelzőjére. Ráadásul ez egy 1″-es műszer…
“Honnan tudom mit mér, ha valami belóg az irányvonalba?”
Tipikus, napi szinten felmerülő probléma, főleg “lézeres mérés” alkalmazása során (DR – Direct Reflex a Trimble műszereknél), ha a mérendő objektum (pl. házsarok) előtt valahol az irányvonalunkban növényzet helyezkedik el. A távolabbi, mérendő objektumra fókuszálva a parallaxis csavarral könnyen előforduló jelenség, hogy “átfókuszálunk” a közelebb eső növényzeten vagy akár egy kerítés élén és valójában az irányvonalunk azokon keresztül visz, azonban mi ezt ezzel a fókusszal nem észleljük. A gyakorlott kollégák ilyenkor többször ellenőrzik a távolságot, illetve állítják a fókuszt, hiszen hibás mérés esetén durva hibát ejthetünk! De mit tehetünk, ha nincs mibe belenézni? Igazából van, azonban ez nem a műszeren van, hanem vagy a kezünkben vagy a jelrúdra rögzítve – leginkább ha robotozunk… és nem egy okulár, hanem egy tablet.
Mivel sokaknak nincs lehetősége kipróbálni a Trimble SX10-et, illetve legfeljebb a szakmai kíváncsiságuk gyanánt érdekli a megoldás, így úgy döntöttem, igyekszem erre válaszolni egy videóval vegyített bejegyzésben.
Engem is meglepett: hendikeppel (okulár nélkül) indulva nemhogy hozta a minimumot, de jócskán meg is fejelte azt és számos előnyt vonultatott fel! A végén ezt csokorba is szedem, addig is nézzük a lényeget:
> Irányzási lehetőségek:
- durva irányzó segítségével (egyszer sem volt rá szükség…)
- érintéssel a kamerarendszer segítségével:
- 5MP átnézeti kamera: 54° látómező
- 5MP fő kamera: 12° látómező
- 5MP koaxiális telekamera: 2° látómező
- finom irányzás a virtuális és hardveres irány gombokkal
> Minden esetben azonnali (és folyamatos) fókusz
> Hibátlan, gyors távmérő
> Hibrid kijelző technológia
Az a fantasztikus, hogy úgy van megoldva a nagyítás az átnézettől a legnagyobb nagyításig, mint a hagyományos műszereknél, csak még kényelmesebb. A hagyományos műszereknél kinézünk az okulár mögül és látjuk mi hol, merre helyezkedik el, míg belenézve elvégezhetjük a pontos irányzást. A Trimble SX10 esetében pedig csak rákattintunk a ZOOM MAX illetve a ZOOM MIN ikonra. A Zoom MAX (6. szint) ikon esetében a kijelzőn (7″; 1024x600p) egy pixel a szenzoron is egy pixelnek felel meg, ami pixelben kifejezve a valóságban 0.88mm-nek felel meg 50 m-en. Ezért ezen túl van még lehetőség további digitális zoomra a terepen történő könnyebb irányzás érdekében, egészen a 8. szintig. Mivel a léptetés a különböző nagyítási fokozatok között egy pillanat alatt végbemegy, továbbá közvetlenül az átnézeti és a tele kamera (mintha belenéznénk az okulárba) közti ugrás is azonnali, így roppant gyors és kényelmes a használat.
Azonban a Trimble SX10-el az irányzás valójában gyorsabb is mint a hagyományos műszereken, hiszen nem kell fókuszt állítanunk! Mindezt elvégzi a rendszer, ráadásul hihetetlenül gyorsan és pontosan. A válasz is itt keresendő a kiinduló kérdésre! Mivel a telekamera 84x-es interpolálás nélküli nagyítást tesz lehetővé (a 35 mm-es szabvány szerint: 36–3000 mm), az élesség a távolság változásával igen gyorsan változik. Ezért az SX10 feltételezhetően folyamatosan végez egy kellően kis méretű jellel egy durva távmérést, hogy minden esetben a majd mérendő objektumra fókuszáljon. Azaz abban a pillanatban, hogy az irányvonalba kerül valamilyen objektum, azonnal ráfókuszál a műszer! Ismerjük azt a jelenséget, hogy pl. egy közelebb eső levélen, ágon, kerítésen, stb. tökéletesen “keresztül tudunk fókuszálni”. Így indítva a prizma nélküli távmérést akár komoly hibát is véthetünk, melynek ellenőrzése olykor hosszadalmas. Ez a probléma a Trimble SX10 esetén teljesen megszűnik az irányvonalba eső tárgyra történő azonnali fókuszálással távolságtól függetlenül! Ezt érdemes látni, a felvett videó mindenre választ ad!
Több órán keresztül teszteltem az irányzást a leglehetetlenebb helyzetekben. Ráadásul a jelentős szél is jókor nehezítette a helyzetet. Amennyiben teljesen tiszta az objektum, a távmérés szinte azonnali, csupán 1.2 másodpercet vesz igénybe! Abban a pillanatban, ha pl. a szél be-be libbent egy ágat, akkor a mérés folytatódik és csak akkor kapunk eredményt, ha az biztosan jó lesz. Minden más esetben túl nagy szórást vagy időtúllépési hibát kapunk. Ez megnyugtató, hiszen a műszerrel nem hibázhatunk. Nem kapunk fals távolságokat, nem lesznek dupla felületről érkező átlagolt jelek vagy véletlenül a nem fókuszált területről érkező hibás távolságok! Erre is több példát láthatunk a felvett videókban.
A távmérés többek között azért is működik ennyire gördülékenyen és precízen, mert a jelenleg elérhető legkisebb átmérőjű távmérőjellel dolgozik a Trimble SX10: csupán 14mm 100m-es távolságon értve. Érdemes ezt is fejben tartani a videók megtekintése során.
Visszatérve a telekamera fókuszálására, alaphelyzetben teljesen automatikusan működik, azonban lehetőség van természetesen a manuális fókusz, fényerő és fehéregyensúly beállítására is. Erre egyszer sem volt szükség a teszt alatt, azonban bizonyára előfordulnak olyan speciális esetek, amikor szükség lehet ezekre.
A Trimble SX10 vezérlése alaphelyzetben a Trimble Tablet-en történik (használható más gyártmányú Windows-os eszköz is), amely matt 7″-os kijelzővel és 1024×600 pixeles felbontással bír. Ez egy jól kezelhető méretnek bizonyul a terepen, a pontos irányzás is megoldható minden probléma nélkül ujjheggyel! Két különlegessége is van ennek a Trimble Tablet terepi vezérlőnek:
- Hibrid kijelző technológia: három különböző megvilágítási megoldást kombinál, azaz transzmisszív, transzflektív és reflektív módban is működik. Ez utóbbi pl. azt jelenti, hogy nem a háttérvilágítással próbál erős kontrasztot elérni, ami direkt napfényben gyakorlatilag lehetetlen, hanem – ahogy a neve is jelzi – a külső fényt tükrözi vissza és használja fel gyakorlatilag háttérvilágításnak. Ennek az óriási előnye, hogy a közvetlen napsütésben is kiváló kontraszttal tökéletesen látható minden, sőt, a kijelző fogyasztása ilyenkor szinte 0!
- A többujjas vezérlésű érintőpanel működik esőben is! Itt egy videó erről: Trimble Tablet az esőben
A többujjas érintőpanelnek köszönhetően a nagyítás nem csak a baloldalt megtalálható ZOOM funkciókkal érhetők el, hanem az okos eszközökön megszokott kétujjas mozdulatokkal is, ami nagyban hozzájárul a természetes használathoz!
Továbbá látható a kijelző bal alsó sarkán egy négy irányú mozgató panel, amivel a finom irányzás elvégezhető. Mivel a Tablet rendelkezik hardveres gombokkal is jobb oldalt, többek között hardveres irány gombokkal, így a nagyon finom irányzás ezeken nagyon kényelmesen és pontosan megoldhatók. Hozzá teszem, hogy nem igazán volt ezekre szükség, mert annyira pontosan irányozható minden a kijelzőn is ujjheggyel… azonban ha kell, akkor azonnal kéznél van.
ELŐNYÖK ÖSSZEFOGLALVA:
- Az azonnali és folyamatos fókusz végett nincs “átfókuszálás” belógó objektumokon, így a téves távmérés kizárt!
- Mindig fókuszáltak kamerák révén nincs parallaxis csavar állítás.
- Meredek irányzás is lehetséges törtokulár nélkül.
- Távolról történő prizmanélküli mérések indítása (pl. robot módban egy el nem érhető pont mérése).
- Nem terheli a szemet.
- A lehető legprecízebb irányzás is lehetséges, nincs kompromisszum.
- Beltéren, alacsony fényerő mellett meglepően jól működő rendszer.
- Gyors, intuitív megoldás.
Összességében a Trimble ismét olyat alkotott, ahol a legjobb technológiákat alkalmazza a lehető leggördülékenyebb munkamenet biztosítására és a felhasználónak valójában egyáltalán nem kell foglalkoznia a háttérrel, hiszen minden ÚGY, AKKOR és OTT működik, ahogy azt várja a felhasználó, jelen esetben mi földmérők. Teljesen jogos a telekamera alatt található adat a >technikai specifikációkban<: Irányzási pontosság 1″. A mérnökök biztosan rengeteget dolgoztak ezen és a végeredmény valóban lenyűgöző. Fantasztikus ahogyan vált az átnézeti képből a mindig fókuszált telekamera képre és vissza. Minden pillanatok alatt természetesnek hat!
Ha tetszett a bejegyzés, kérlek likold a FACEBOOK oldalunk!